Ilmoittautuminen     Tuomarit     Aikataulu     Tulokset     Tiedustelut    

 

Tuomarilista - Judges
 

Lauantai - Saturday 19.05.2018
1, 3, 4, 7 & 8

FCI 1
Varalla kaikille ryhmän 1 roduille: Pirjo Aaltonen

komondor, kuvasz, mudi, pulit, pumi, saksanpaimenkoirat, valkoinenpaimenkoira, welsh corgit
Astrid Lundava, EE
Komondor, Kuvasz, Mudi, Pulis, Pumi, German Shepherd Dogs, White Swiss Shepherd, Welsh Corgis
ardennienkarjakoira, australian töpöhäntäinen karjakoira, australiankarjakoira, australiankelpie, australianpaimenkoira, beaucenpaimenkoira, bouvier, brienpaimenkoira, ceskoslovensky vlcak, maremmano-abruzzese, saarloos wolfhond
Boris Spoljaric, HR
Bouvier des Ardennes, Australian Stumpy Tail Cattle Dog, Australian Cattle Dog, Australian Kelpie, Australian Shepherd, Beauceron, Bouvier des Flandres, Briard, Ceskoslovensky Vlcak, Maremmano-Abruzzese, Saarloos Wolfhond
belgianpaimenkoirat, etelävenäjänkoira, hollanninpaimenkoirat, itäeuroopanpaimenkoira, lancashirenkarjakoira, pieniamerikanpaimenkoira, schipperke, slovakiancuvac, tsekinpaimenkoira

Harry Tast, FI
Belgian Shepherd Dogs, South Russian Shepherd Dog, Dutch Shepherd Dogs, East European Shepherd Dog, Lancashire Heeler, Schipperke, Slovakin Chuvach, Chodsky Pes, Miniature American Shepherd
shetlanninlammaskoira
Joakim Ohlsson, SE
Shetland Sheepdog
bordercollie, pitkäkarvainen collie
Pietro Bottagisio, IT
Border Collie, Rough Collie
partacollie, polski owczarek nizinny, schapendoes, vanhaenglanninlammaskoira
Åsa Andersson, SE
Bearded Collie, Polish Lowland Sheepdog, Schapendoes, Old English Sheepdog
muut
Pirjo Aaltonen, FI
other breeds


 

FCI 3
Varalla kaikille ryhmän 3 roduille: Harry Tast

amerikanstaffordshirenterrieri, kettuterrierit, norfolkinterrieri, norwichinterrieri, staffordshirenbullterrieri, valkoinen länsiylämaanterrieri
Elisabeth Feuz, CH
American Staffordshire Terrier, Fox Terriers, Norfolk Terrier, Norwich Terrier, Staffordshire Bull Terrier, West Highland White Terrier
amerikankarvatonterrieri, amerikankääpiökettuterrieri, amerikanrottaterrieri, andalusianrottakoira, saksanmetsästysterrieri, tenterfieldinterrieri

Harry Tast, FI
American Hairless Terrier, American Toy Fox Terrier, American Rat Terrier, Ratonero Bodeguero Andaluz, German Hunting Terrier, Tenterfield Terrier
cairnterrieri, vehnäterrieri
Joakim Ohlsson, SE
Cairn Terrier, Irish Softcoated Wheaten Terrier
airedalenterrieri, australianterrieri, bedlingtoninterrieri, brasilianterrieri, bullterrieri, ceskyterrieri, irlanninterrieri, japaninterrieri, kerrynterrieri, kääpiöbullterrieri, sealyhaminterrieri
Marko Lepasaar, EE
Airedale Terrier, Australian Terrier, Bedlington Terrier, Brazilian Terrier, Bull Terrier, Cesky Terrier, Irish Terrier, Japanese Terrier, Kerry Blue Terrier, Miniature Bull Terrier, Sealyham Terrier
yorkshirenterrieri
Åsa Andersson, SE
Yorkshire Terrier
muut
Siret Lepasaar, EE
other breeds

 

FCI 4
Varalla kaikille ryhmän 4 roduille: Pirjo Aaltonen

kaikki mäyräkoirat
Marja-Leena Kurvinen, FI
all Dachshunds


FCI 7
Varalla kaikille ryhmän 7 roduille: Hannele Jokisilta
kaikki rodut
Reino Korpela, FI
all breeds

 

FCI 8
Varalla kaikille ryhmän 8 roduille: Boris Spoljaric

labradorinnoutaja, lagotto romagnolo, novascotiannoutaja
Erja Nummi, FI
Labrador Retriever, Lagotto Romagnolo, Novascotia Duck Tolling Retriever
chesapeakelahdennoutaja, clumberinspanieli, englanninspringerspanieli, fieldspanieli, irlanninvesispanieli, kooikerhondje, sussexinspanieli, walesinspringerspanieli

Petra Junehall, SE
Chesapeake Bay Retriever, Clumber Spaniel, English Springer Spaniel, Field Spaniel, Irish Water Spaniel, Kooikerhondje, Sussex Spaniel, Welsh Springer Spaniel
amerikancockerspanieli, cockerspanieli
Åsa Andersson, SE
American Cocker Spaniel, Cocker Spaniel
muut
Hannele Jokisilta, FI
other breeds

 

RYHMÄKILPAILUT - GROUP FINALS
FCI 1
Harry Tast
FCI 3
Elisabeth Feuz
FCI 4
Marja-Leena Kurvinen
FCI 7
Reino Korpela
FCI 8
Hannele Jokisilta
Paras veteraani -
Best veteran
Boris Spoljaric
Paras kasvattajaryhmä -
Best breeder's group
Astrid Lundava


 

Sunnuntai - Sunday 20.05.2018
2, 5, 6, 9 & 10

FCI 2
Varalla kaikille ryhmän 2 roduille: Boris Spoljaric
appenzellinpaimenkoira, bernhardinkoirat, bokseri, cane corso, dogo argentino, englanninbulldoggi, entlebuchinpaimenkoira, estrelanvuoristokoirat, fila brasileiro, isosveitsinpaimenkoira, kaukasiankoira, keskiaasiankoira, snautserit
Astrid Lundava, EE
Appenzell Cattle Dog, St. Bernhard Dogs, Boxer, Cane Corso, Dogo Argentino, Bulldog, Entlebuch Cattle Dog, Estrela Mountain Dogs, Fila Brasileiro, Great Swiss Mountain Dog, Caucasian Shepherd Dog, Central Asian Shepherd Dog, Schnauzers
kääpiösnautserit
Joakim Ohlsson, EE
Miniature Schnauzers
aidi, anatoliankoira, broholminkoira, castro laboreironkoira, dobermanni, hollanninrottakoira, itävallanpinseri, kanariandoggi, karstinpaimenkoira, kääpiöpinseri, mallorcandoggi, pinseri, rottweiler, shar pei, suursnautserit, tanskalais-ruotsalainen pihakoira, tanskandoggit, tosa, uruguayan cimarron
Marja-Leena Kurvinen, FI
Aidi, Anatolian Shepherd Dog, Broholmer, Cao de Castro Laboreiro, Dobermann, Hollandse Smoushond, Austrian Pinscher, Dogo Canario, Karst Shepherd Dog, Miniature Pinscher, Dogo Mallorquin, Pinscher, Rottweiler, Shar Pei, Giant Schnauzers, Danish-Swedish Farmdog, Great Danes, Tosa, Uruguayan Cimarron
apinapinseri, berninpaimenkoira
Pirjo Aaltonen, FI
Affenpinscher, Bernese Mountain Dog
muut
Petra Junehall, SE
other breeds

 

FCI 5
Varalla kaikille ryhmän 5 roduille
(ei karjalankarhukoira, lapinporokoira, suomenlapinkoira, suomenpystykorva): Marko Lepasaar

alaskanmalamuutti, harma norjanhirvikoira, jämtlanninpystykorva, karjalankarhukoira
Erja Nummi, FI
Alaskan Malamute, Norwegian Elkhound grey, Swedish Elkhound, Karelian Bear Dog
etnankoira, faaraokoira, ibizanpodencot, itäsiperianlaika, lapinporokoira, länsisiperianlaika, pohjanpystykorva, portugalinpodengot, ruotsinlapinkoira, samojedinkoira, suomenlapinkoira, suomenpystykorva, venäläis-eurooppalainen laika
Hannele Jokisilta, FI
Cirneco dell'Etna, Pharaoh Hound, Ibizan Hounds, East Siberian Laika, Lapponian Herder, West Siberian Laika, Norrbottenspitz, Portuguese Podengos, Swedish Lapphund, Samoyed, Finnish Lapphund, Finnish Spitz, Russian-European Laika
japaninpystykorva, siperianhusky
Marko Lepasaar, EE
Japanese Spitz, Siberian Husky
chow chow, meksikonkarvatonkoirat, grosspitzit, keeshond, kleinspitzit, mittelspitzit, pomeranian
Åsa Andersson, SE
Chow Chow, Mexican Hairless Dogs, Grosspitz, Keeshond, Kleinspitz, Mittelspitz, Pomeranian
muut
Reino Korpela, FI
other breeds

 

FCI 6
Varalla kaikille ryhmän 6 roduille (ei suomenajokoira):
Marko Lepasaar

dalmatiankoira, rhodesiankoira
Reino Korpela, FI
Dalmatian, Rhodesian Ridgeback
muut
Erja Nummi, FI
other breeds

 

FCI 9
Varalla kaikille ryhmän 9 roduille: Pirjo Aaltonen
bichon frise, coton de tulear, japanese chin, kiinanharjakoira, kromfohrländer, lhasa apso, löwchen, maltankoira, papillon, phalene, shih tzu
Boris Spoljaric, HR
Bichon Frise, Coton de Tulear, Japanese Chin, Chinese Crested, Kromfohrländer, Lhasa Apso, Löwchen, Maltese, Papillon, Phalene, Shih Tzu
havannankoira, villakoirat
Elisabeth Feuz, CH
Havanese, Poodles
mopsi, prahanrottakoira, titibetinspanieli, tiibetinterrieri, venäjänbolonka, venäjäntoyt

Harry Tast, FI
Pug, Pratsky Krysarik, Tibetan Spaniel, Tibetan Terrier, Russian Bolonka, Russian Toys
bolognese, griffon belge, griffon bruxellois, kiinanpalatsikoira, petit brabancon
Joakim Ohlsson, SE
Bolognese, Griffon Belge, Griffon Bruxellois, Pekingese, Petit Brabancon
cavalier kingcharlesinspanieli
Marko Lepasaar, EE
Cavalier King Charles Spaniel
bostoninterrieri, kingcharlesinspanieli, ranskanbulldoggi
Pirjo Aaltonen, FI
Boston Terrier, King Charles Spaniel, French Bulldog
chihuahuat
Siret Lepasaar, EE
Chihuahuas

 

FCI 10
Varalla kaikille ryhmän 10 roduille: Pietro Bottagisio
saluki
Marko Lepasaar, EE
Saluki
italianvinttikoira, venäjänvinttikoira
Siret Lepasaar, EE
Italian Greyhound, Borzoi
muut
Pietro Bottagisio, IT
other breeds

 

RYHMÄKILPAILUT - GROUP FINALS

FCI 2
Petra Junehall
FCI 5
Marko Lepasaar
FCI 6
Erja Nummi
FCI 9
Siret Lepasaar
FCI 10
Pietro Bottagisio
Paras veteraani -
Best veteran
Astrid Lundava
Paras kasvattajaryhmä -
Best breeder's class
Harry Tast
   
Best in Show Pirjo Aaltonen